ZAHA COFFEE - Alternatywne metody parzenia - CHEMEX

ZAHA COFFEE - Alternatywne metody parzenia - CHEMEX

????PODRÓŻE PRZEZ ALTERNATYWNE METODY PARZENIA Z ZAHA COFFEE.☕
✅Nr 1 - Chemex ❤️
Jest to metoda parzenia kawy która zapewnia niepowtarzalną mocną, pełną aromatów filiżankę kawy. Niektórzy fanatycy twierdzą, że kawa „przelewana” jest najlepszą, jaką kiedykolwiek pili.
Wielu ekspertów od kawy twierdzi, że istnieje „rzemiosło” w używaniu przelewu. Musisz użyć wysokiej jakości, specjalnie zmielonej kawy ziarnistej ZAHA COFFEE oraz odpowiedniego rodzaju filtra i temperatury wody.
Większość ekspertów potwierdza również, że jeśli zrobisz to dobrze, będziesz zachwycony unikalnym smakiem i aromatem.????

♨️Ilość kofeiny: Ponieważ ziarna pozostają w kontakcie z wodą przez dłuższy czas, gdy używa się metody, kawa zawiera więcej kofeiny (około 145 mg na filiżankę).

Korzyści:
✅ Daje mocniejszy i bardziej intensywny smak, ponieważ równomiernie zwilża fusy, co lepiej wydobywa wyjątkowe nuty i smaki z ziaren kawy.
✅ Metoda przelewowa pozwala na pełną kontrolę smaku, mocy i temperatury wody (optymalna temperatura parzenia kawy w chemexie to 200 stopni Fahrenheita, co daje ok. 93 stopni w skali Celsjusza).
✅ Filtry Chemex są przeznaczone do usuwania osadów, olejów i kwasów tłuszczowych, co ma również na celu wzbogacenie smaku kawy i wyeliminowanie niepożądanych części ziaren kawy.
✅ Chemex jest wykonany ze szkła. Jest to preferowana opcja w porównaniu do plastiku, który zawiera substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, takie jak BPA, które mogą przenikać do gorących napojów.
Dobierz odpowiedni profil smakowy dla siebie????