ZAHA COFFEE - Alternatywne metody parzenia - KAWIARKA

ZAHA COFFEE - Alternatywne metody parzenia - KAWIARKA

????PODRÓŻE PRZEZ ALTERNATYWNE METODY PARZENIA Z ZAHA COFFEE.☕


✅Nr 2 - Kawiarka ❤️
Kawiarka to najbardziej rozpoznawalny symbol włoskiej kultury kawowej i jedno z najsłynniejszych urządzeń do parzenia na świecie. Jego kultowy design, łatwość obsługi i szeroka dostępność sprawiają, że jest to łatwo dostępny punkt wejścia dla specjałów kawowych. Chociaż często jest używany do przygotowywania intensywnej, ciężkiej kawy w domu, to w rzeczywistości jest bardzo wszechstronny.


????ZAHA COFFEE poleca sposób przygotowania kawy opracowany przez Lorenzo Baffi, obecnego mistrza Professional Moka Challenge????.
Ten przepis wykorzystuje 11 g kawy na 100 ml wody - to nieco wyższy stosunek niż zwykle.????
✔️ Parzymy kawę normalnie na średnio-niskim ogniu.
✔️ Gdy kawa zacznie zbierać się w górnej komorze, miesza ją, aby upewnić się, że jest dobrze wymieszana, aby uzyskać zrównoważony smak.
✔️ Aby uniknąć przypalenia kawy można rozcieńczyć kawę, gdy jest jeszcze w górnej komorze, dodając wodę lub kostki lodu. ✔️Możesz również szybciej przerwać ekstrakcję, umieszczając podstawę garnka w misce z lodem.
✔️ Zaleca jest aby zdjąć kawiarkę z ognia, gdy nadal wydaje bulgotanie.
✔️ Pozostawienie jej na kuchence do zakończenia ekstrakcji jest niezawodnym sposobem na przypalenie kawy i zniszczenie filiżanki dobrej kawy.


Dobierz odpowiedni profil smakowy dla siebie????