ZAHA HONEY - krótka historia jak powstaje nasz miód

ZAHA HONEY - krótka historia jak powstaje nasz miód

Chcemy Wam przedstawić Tomasza, pszczelarza ZAHA Honey, którego odwiedziliśmy w sezonie letnim.
Spędziliśmy z nim kilka inspirujących dni odwiedzając pszczoły i oglądając cały proces produkcji ZAHA Honey od początku do końca. Nie chcąc przegapić okazji, zadaliśmy naszemu pszczelarzowi sporo pytań, abyśmy mogli się podzielić z Tobą wiedzą na temat ekologicznego pszczelarstwa i naszych zapracowanych pszczół miodnych.


Tomasz jest pszczelarzem od kilku lat. Twierdzi, że kiedy opiekuje się pszczołami zapomina o wszystkim innym.
Co roku stawiają przed nim nowe wyzwania. Kolonia pszczół miodnych składa się z trzech rodzajów pszczół: robotnic, samców czyli trutni i królowej. W jednej kolonii jest kilkadziesiąt tyś pszczół, z których ogromną większość stanowią pszczoły robotnice, które jak sama nazwa wskazuje mają ogrom obowiązków w ulu i poza nim, przez co są mocno zapracowane. Każdego ranka zaczyna świecić słońce i rozgrzewa ule. To znak dla pszczół aby rozpocząć dzień pracy. Robotnice wykonują różne rodzaje prac w zależności od swojego wieku i potrzeb ula. Niektóre z nich karmią larwy, opiekują się królową i utrzymują czystość w ulu. Inne budują plastry, zbierają pyłek i nektar, noszą też wodę potrzebną do rozcieńczania pokarmu, wychowu czerwiu oraz utrzymywania odpowiedniej wilgotności i temperatury w ulu.
Przeciętna pszczoła robotnica żyje około 6 tygodni i podczas swojego życia produkuje 1/12 łyżeczek miodu. Po zachodzie słońca pszczoły wracają do swojego ula. Można by pomyśleć, że w nocy pszczoły śpią ale w rzeczywistości to nieprawda. Ul pracuje 24/h, cały czas na wysokich obrotach. Odpoczywają dopiero po zakończonym sezonie i nastaniu jesiennych chłodów.


Istnieje wiele nieporozumień dotyczących pszczół i pszczelarstwa. Wiele osób boi się pszczół bo nikt nie lubi użądleń, które są nieprzyjemne i bolesne. Jest to również powód, dla którego niektórzy mogą pomyśleć, że pszczelarstwo to niebezpieczna praca. W rzeczywistości jest to niebezpieczne tylko wtedy gdy masz uczulenie na pszczeli jad. Pszczoły żądlą tylko wtedy, gdy wyczuwają niebezpieczeństwo, więc instynkt każe im chronić swoją kolonię. Pszczoła po użądleniu umiera więc żądli tylko w ostateczności nie wahając się oddać życia w obronie swojego "domu". Letnia pora sprzyja bliższym kontaktom człowieka z przyrodą. Częściej opuszczamy domy, częściej wyjeżdżamy poza miasto, częściej wkraczamy na pola, łąki, do parków i lasu. Wszędzie tam może dojść do przypadkowych użądleń przez pszczoły jak również przez osy, szerszenie i trzmiele. Jad pszczeli może także leczyć!!! Jad to produkt pszczeli ceniony w kosmetologii, ale nie tylko. W coraz większym stopniu znajduje zastosowanie w medycynie, lecząc lub wspomagając leczenie różnych chorób. Stosowany jest między innymi w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, zwyrodnienia stawów, zapalenia błony śluzowej języka, paradontozy, blizn pooperacyjnych czy trudno gojących się ran. Nasz pszczelarz zachęca do pszczelarstwa wszystkich. Pszczoły potrafią wybaczyć wiele błędów, uczą przy tym pokory i cierpliwości.
Zaczynając warto porozmawiać z doświadczonym pszczelarzem, przyjrzeć się jego pracy z bliska, poznać tajniki i sekrety pszczół a zapewnia, że jest ich wiele.
Ciepłe słoneczne dni to najlepsza pora do obserwacji pszczół, są one zajęte pracą przez co nie zwracają większej uwagi na otoczenie. Czas spędzony z pszczołami pozwoli nam zdecydować czy pozostaniemy z nimi na dłużej.

Zapytaliśmy Tomasza co ludzie powinni wiedzieć o pszczołach i miodzie.
Miód to pszczeli dar, który wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany. Ma właściwości antybakteryjne - niektóre bakterie zwalcza lepiej niż antybiotyki. Do tego miód świetnie sprawdza się jako kosmetyk.
Miód jest nie tylko pyszny, ale ma również właściwości prozdrowotne. Warto wprowadzić miód do codziennego menu. Każdy powinien wiedzieć, że miodu nie należy podgrzewać do wysokich temperatur, dlatego zanim dodasz go do herbaty lub kawy poczekaj aż płyn ostygnie. W przeciwnym razie miód straci większość ze swoich właściwości leczniczych. Przypomina też, że krystalizacja miodu to naturalny proces, który jest oznaką jego dobrej jakości.
Miód, który pozostaje płynny przez długi czas jest w większości przypadków przetwarzany termicznie przez co traci wiele leczniczych i prozdrowotnych właściwości.